Moje Anioły
  • Nasze psy
  • Rasy BC i YL
  • Szczenięta
  • Czytelnia
  • O nas
  • Galeria
  • Kontakt
28 kwietnia 2020 przez KrystianPluciak

Jaki sport dla łajki, jaka aktywność dla bordera?

Jaki sport dla łajki, jaka aktywność dla bordera?
28 kwietnia 2020 przez KrystianPluciak

Hodujemy łajki jakuckie i border collie. Obie rasy na pewno świetnie sprawdzą się w psich sportach. Myślę jednak, że nie tylko o sporty tu chodzi, choć o nich będzie ten tekst, bo każda aktywność z psem – nawet zwyczajna zabawa z piłeczką , bieg przy rowerze czy spacer połączony z nauką komend – jest wskazana przy rasach o dużych pokładach energii.

Łajki to psy bardzo wytrzymałe, silne, mają dobrze umięśnione kończyny. Jako psy zaprzęgowe nie męczą się szybko, mogą biec długie kilometry, świetnie sprawdzą się więc zwłaszcza w dyscyplinach wykorzystujących ich mocną budowę, siłę i wytrzymałość. Z kolei bordery wspaniale spełnią się w dziedzinach wykorzystujących ich szybkość, zwinność, posłuszeństwo czy zapatrzenie w człowieka.

Jest wiele odmian dyscyplin, które można uprawiać razem ze swym pupilem. Sportowa aktywność daje obu stronom wiele korzyści. Pies potrafi rozładować w ten sposób nadmiar energii, daje wyraz swojej inteligencji , posłuszeństwu wobec właściciela, rozwija masę mięśniową i utrzymuje dobrą kondycję. A właściciel? Ma okazję do relaksu, odprężenia, oderwania się od pracy, obowiązków, ale także możliwość zadbania o własną kondycję fizyczną.

Zdjęcie: Agnieszka Sztuba

To, czy nasz czworonożny przyjaciel będzie  psem z zacięciem sportowym,  w ogromnej mierze będzie zależało od nas samych, ale także od cech danego osobnika. Warto  w ten sposób ukierunkować  psa o wysokim poziomie energii, a to widać już w okresie szczenięcym.  Trzeba jednak pamiętać , że malucha nie można   forsować  fizycznie – w trosce o jego zdrowy wzrost (kościec, stawy). Najpierw zbudujmy ze szczeniakiem dobrą relację, zaliczmy z nim podstawy posłuszeństwa i zadbajmy o jego kondycję, a dopiero później  zaangażujmy się w sport. Zbudujmy z  psiakiem silną  więź, nauczmy się nad nim ,,panować” – oczywiście przy pomocy komend.

Zdjęcie: Agnieszka Sztuba

Poniżej  najpopularniejsze dyscypliny, bez podziału na  rasy, bo w niektórych dziedzinach  mogą się wykazać obie, które hodujemy.  Oczywiście, nie podepniemy bordera do psiego zaprzęgu, ale łajkę możemy już nauczyć aportu. Pamiętajmy, że  każda aktywność jest dobra ! Posiadanie psa powinno być źródłem radości dla właściciela, a wspólne ćwiczenia i  treningi z psiakiem  mają   dawać zadowolenie obu stronom. Wzmacniają  one więź między opiekunem a czworonogiem, budują wzajemne zaufanie.   Sporty  możemy trenować  czysto  rekreacyjnie, amatorsko,  by po prostu miło i zdrowo  spędzić czas z naszym pupilem,  z korzyścią dla obu stron, ale też możemy pokusić  się o udział w zawodach. Wybierając jakąś dziedzinę,  powinniśmy zwracać uwagę  na nasze możliwości i zainteresowania, ale także na predyspozycje i kondycję zdrowotną  naszego  psa.

Zdjęcie: Agnieszka Sztuba

Canicross – polega na bieganiu z psem przypiętym do swojego opiekuna (zwykle za pomocą linki z amortyzatorem łączącej psa z pasem na biodrach opiekuna); pies biegnie przed opiekunem, czym pomaga mu  w biegu.

Bikejoring – jeden lub dwa psy ciągną rower,  połączone są z nim liną z amortyzatorem.

Scooter – podobny do bikejoringu, ale zamiast roweru jest specjalna hulajnoga.

Psie zaprzęgi –psy ciągną pojazd zaprzęgowy (wózek, sanie), kierowany przez opiekuna; zaprzęg może liczyć od jednego do kilkunastu psów.

Dogtrekking – polega  na spacerze, marszu (lub ewentualnie biegu); inaczej  to marsz na orientację; opiekun z psem pokonuje   trasy różnej długości, w jak najszybszym czasie, zaliczając odpowiednie punkty kontrolne.

Dogfrisbee(frisbee) – polega  na rzucaniu psu dysku;  zadaniem psa jest złapanie go w locie i przyniesienie opiekunowi.

Obedience-to posłuszeństwo sportowe; pies wykonuje komendy np. siad, waruj, przeskok przez przeszkodę; liczy się przede wszystkim precyzja wykonanych zadań.

Agility – polega na bezbłędnym pokonaniu przez psa specjalnie przygotowanego toru przeszkód; tor powinien być pokonany szybko i czysto, a opiekun używa komend głosowych i ruchowych; pies musi podążać za wskazówkami  opiekuna.

Nosework – pies, używając nosa, próbuje coś znaleźć – może to być ukryte jedzenie (smaczki), zabawki lub specyficzny zapach.

Mantrailing –polega  na tropieniu przez psa konkretnej osoby; pies  wącha przedmiot pachnący człowiekiem, którego ma szukać i zapamiętuje ten zapach.

Fly ball –pies powinien pokonać prosty tor przeszkód,  bez poleceń, a na jego końcu złapać piłkę i przejść przez tor w przeciwnym kierunku tak szybko, jak to możliwe.

Taniec z psem – polega na wspólnej choreografii psa i opiekuna,  bazującej na jak najdoskonalszej pracy nóg; duet wykonuje różne sztuczki i figury  przy odpowiednio dobranej muzyce.

Dummy –  to aportowanie;  opiekun jedzie z psem np. do lasu, na pole, nad wodę; zabiera ze sobą dummy,  czyli tzw. sztuczny aport (najczęściej podłużny woreczek);  pies znajduje rzucony przez niego  aport – w krzakach, w trawie czy w wodzie, chwyta go, przynosi i kładzie przed nim.

60

SHARES
facebook Facebook
Twitter Tweet
Follow Wiadomość
custom Share
custom Share
custom Share
custom Share
custom Share
Poprzedni wpisDaraNastępny wpis Zanim kupisz psa - border collie, przeczytaj koniecznie!

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzielimy się pasją

Zwyczajna czy niezwykła?
Normalna czy wyjątkowa?
Jaka jest nasza hodowla?
To radość, szczęście, czasem niepokój i łzy.
Pasja i praca.
To nasze ŻYCIE.

Kategorie

  • Baza wiedzy, porad
  • Inne
  • O naszych rasach
  • Planowane mioty
  • Psy z naszej hodowli
  • Sport

Najnowsze wpisy

Co warto wiedzieć o rasie Border Collie?1 maja 2020
O łajce jakuckiej słów kilka29 kwietnia 2020
Zanim kupisz łajkę jakucką – przeczytaj koniecznie!29 kwietnia 2020

Kontakt

Anna & Mieczysław Szweda
ul. Łąkowa 34
88-430 Janowiec Wielkopolski
woj. kujawsko – pomorskie
+ 48 693-907-046
anna@mojeanioly.pl
Poniedziałek - piątek 9:00 do 19:00

Najnowsze wpisy

Co warto wiedzieć o rasie Border Collie?1 maja 2020
O łajce jakuckiej słów kilka29 kwietnia 2020
Zanim kupisz łajkę jakucką – przeczytaj koniecznie!29 kwietnia 2020
Strona powstała dzięki Flow Up Group Też chcesz mieć taką stronę www?
kontakt@krystian-pluciak.pl

Najnowsze wpisy

Co warto wiedzieć o rasie Border Collie?1 maja 2020
O łajce jakuckiej słów kilka29 kwietnia 2020
Zanim kupisz łajkę jakucką – przeczytaj koniecznie!29 kwietnia 2020

Kategorie

  • Baza wiedzy, porad
  • Inne
  • O naszych rasach
  • Planowane mioty
  • Psy z naszej hodowli
  • Sport