Border collie należy do psów pasterskich, to owczarek pracujący z człowiekiem przy wypasaniu owiec – w ich zaganianiu jest mistrzem! Takie było pierwotne przeznaczenie tych czworonogów. Dziś nadal są hodowane linie pracujące, ale współcześnie, jak wiele ras, tak i border stał się psem rodzinnym, towarzyszącym człowiekowi nie tylko w pracy przy stadzie. Czy jest psem dla każdego? Czy dla każdej rodziny?
Prawdą jest to, co możemy przeczytać w opisach bordera: to ,,wulkan energii” – pies o żywym temperamencie i wesołym usposobieniu. Jest ruchliwy, bardzo inteligentny, bystry i pojętny. Oddany, wylewny, bardzo przywiązany do właściciela. Uwaga ! Bywa o niego zazdrosny. Nie znosi samotności i bezczynności. Bez wątpienia jest to pies lubiący naukę, chętny do szkolenia oraz wspólnej zabawy. Będzie szczęśliwy, jeśli zapewni mu się ruch połączony z ćwiczeniami. Uczy się z wielką łatwością, jest niezmordowany i potrafi wykonywać to samo zadanie czy sztuczkę niezliczoną ilość razy. Podczas ćwiczeń jest maksymalnie skupiony, skoncentrowany na zadaniu. W czym więc problem ? Przecież to pies – ideał!
Otóż, jeśli nie zapewni się borderowi zajęcia, stanie się problematyczny. Nie liczmy na to, że pies zorganizuje sobie sam czas. Tak, zorganizuje, ale będzie nadpobudliwy, denerwujący, a z nudów może nam coś zniszczyć czy pogryźć . Ten pies powinien być aktywny nie tylko fizycznie, ale również umysłowo! Świetnie odnajdzie się więc w aktywnej rodzinie, która poświęci mu czas, zapewni ćwiczenia fizyczne i mentalne, a nie pozostawi samemu sobie. Nie nadaje się dla osób bardzo zapracowanych czy takich, które nie lubią aktywności bądź ruchu. Niewątpliwie jednak mobilizuje właścicieli do ruszenia się z kanapy i daje ogromną satysfakcję podczas treningu czy zabawy. Dlaczego? Bo border łapie w mig to, czego chcemy go nauczyć i potrafi zapamiętać naprawdę wiele komend.
Co można z borderem ćwiczyć? Bordery są niedoścignione w psich sportach –zwłaszcza te o lżejszej budowie. Można z nimi uprawiać agility, flyball, frisbee, obedience lub taniec z psem. Uwielbiają aport, choć znam takie, które nie są zainteresowane przynoszeniem np. rzucanej piłeczki. Sprawdzi się też fantastycznie jako towarzysz biegacza czy rowerzysty lub kompan długich wędrówek i wypraw.
Trzeba też wiedzieć, że niektóre osobniki mają silny instynkt pasterski, co sprawia, że pies tej rasy nierzadko usiłuje zaganiać wszystko, co się rusza, np. rowery czy samochody na ulicy. Często jest to kwestia osobnicza. W ruchliwych miejscach lepiej więc go prowadzić na smyczy. Natomiast spuszczony z niej w ustronnym terenie, nie oddala się od właściciela, pozostaje z nim w stałym kontakcie wzrokowym.
Ten pies ma wypisane w oczach pytanie: ,,Powiedz, co mogę dla Ciebie zrobić?” Jeśli właściciel wykorzysta tę wspaniałą gotowość borderka do współpracy, staną się naprawdę zgranym duetem.